inşaat koruma filesi

İnşaat güvenlik ağı şantiye alanlarında personellerin güvenliğini sağlamak amaçlı kullanılan ağ sistemidir. Temel amacı yukarıdan düşen personeli yakalamak olduğu gibi yukarıdan düşen malzemeyi de tutar ve aşağıda çalışan personelin de güvenliğini sağlamaktadır. Her yıl Ülkemizde onlarca iş kazası yaşanmaktadır.

Şantiye alanları da risk taşıyan çalışma alanıdır ve en çok iş kazasının gerçekleştiği çalışma ortamıdır. Bu durumu fark eden İş sağlığı ve güvenliği kurumu alarm vererek inşaat alanlarını sıkı denetime tabi tutmuştur. İnşaat alanlarında inşaat güvenlik filesi kullanımı zorunlu hale getirmiştir. Bu fileler inşaat yükseldikçe ikinci kattan itibaren olmak üzere her üç katta bir kullanılmaktadır.
Ayrıca iş sağlığı güvenliği kurumu file kurulumu ve filenin özellikleriyle ilgili TS EN 1263-1 ve TS ENJ 1263-2 kanunlarını oluşturmuştur. İnşaat sahipleri kullanacağı inşaat koruma filesi ağı bu kriterlere göre belirlemektedir. Hayat kurtaran sistemler arasına giren güvenlik ağı sistemi personelin kendisini daha rahat hissettiği, rahat hareket ettiği bir ortam sağlamaktadır.

İnşaat alanına göre şekillenen bu ağlar genel olarak yarım ay şeklinde tasarlanmaktadır. Ağın işlevi yukarıdan düşen personeli ya da malzemeyi ağın içinde tutmaktır. Dış cepheye montajlanan bu sistem tonlarca ağırlığı taşıyabilecek, her türlü hava koşullarına dayanıklı özellikle UV ışınlarına dayanıklı şekilde üretilmektedir. Yüksek mukavemetli olan bu ürünleri farklı inşaatlarda da kullanabilirsiniz. Oldukça geniş kullanım alanına sahiptir.

İnşaat koruma filesi asansör, merdiven, galeri, şaft boşluklarında da kullanılmaktadır. Günümüzde ağ imalatı yapan onlarca firma bulunmaktadır. Firmalardan filleri temin ettikten sonra montaj içinde size destek sağlamaktadırlar. Ancak her üç katta bir oluşturulan sistemde ekstra ücret talep inşaat güvenlik filesi etmektedirler. File temin ederken mutlaka TS EN belgesi olan firmalara yönelin bu ürünler hem İş kurumu tarafından onaylanacak hem de üretim aşamaları sağlık bakanlı onaylı olacaktır.
Bu tip alacağınız emniyet önlemleri ile inşaat alanında oluşabilecek kazaların önüne geçebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *